İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

ryzen-islemci-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

İşlemci, işlemci nedir, cpu, işlemci alırken nelere, dikkat etmeliyiz. 

Bu konuda işlemci üreticilerinden biraz bahsedip, işlemci alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında bilgiler vereceğim...

İşlemci piyasasında tanınan iki üretici vardır. Biri İNTEL diğeri ise AMD'dir.

İntel daha güçlü ve pahali işlemciler üretirken Amd ise daha ucuz ve İntel işlemcilere göre çok daha uygun fiyata işlemciler üretir.

Amd işlemciler hız aşırmaya daha uygun üretilirler ve uygun soğutucu ile yeterince hızlandırıldığında intel işlemcilerini geçebilmektedir.

Dolayısıyla overclock ile ilgili bilginiz var ise ve bütçeniz çok iyi değilse bence amd işlemci alın ve biraz da hızını artırın öyle kullanın.

Ama bütçe sorun değil ve ben mükemmel performans istiyorum diyorsanız o zaman intel işlemcilerden almalısınız.

- Öncelikle alacağınız işlemcinin anakart işlemci söketi yapısına uygun olması gerekir.

(Örnek vermek gerekirse 775pin olan bir pentium dual core işlemciyi 1155 pin söketine sahip bir anakarta takamazsınız. İşlemci 775 pin ise anakartın işlemci söketi de 775 pin olmak zorundadır, yoksa işlemciyi o anakarta takamazsınız!)

- Alacağınız işlemcinin en az iki çekirdekli olmasına dikkat edin. Zira çekirdek sayısı arttıkça oyun, grafik programları vb. ağır uygulamalar daha rahat açılır.

- Alacağınız işlemcinin  hızına dikkat edin. Yüksek hızlı işlemciler programları daha çabuk açar.

- İşlemcinin önbelleğinin yüksek olmasına dikkat edin. Yüksek önbellek önceden açılan uygulamaların çoğunu hafızada tutabileceği için programı açarken zamandan kayıp çok az olur.

- Alacağınız işlemcinin üretim teknolojisi ne kadar iyi ise güç tasarrufu ve verimlilik yüzdesi o kadar iyi olur.

Ör: 32nm (nanometre)  teknolojisi ile üretilmiş çift çekirdekli ve 3.00 Ghz lik bir işlemci ile 22 nm teknolojisi ile üretilmiş 3.00 Ghz çift çekirdekli bir işlemcinin güç tasarrufu ve verimliliği aynı değildir. 22 nm ile üretilen işlemciye aynı alana daha fazla transistör sığdırılabildiğinden performansı 32 nm bir işlemciye göre daha yüksek olacak ve güç tüketimi ise daha düşük olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...