Laptop Bakımı Nasıl Yapılır - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Laptop Bakımı Nasıl Yapılır

laptopum neden kasıyor

Laptopu Bakım ile hızlandırma

Bilgisayarların zaman geçtikçe yavaşlamasının birkaç nedeni vardır. İşletim sistemlerinin zaman içinde daha fazla kaynak tüketmesi, donanımın eskimesi, yeni çıkan çeşitli program ve uygulamaların kullanılmak istenmesi vb.
Ancak eski model laptopunuzu tekrar yeni gibi çalışmasını sağlamanız mümkün. Bunun için izlemeniz gereken birkaç yolumuz var.

Bilgisayarı temizleme:

Bilgisayarların tümü zaman içinde toz ve kir biriktirirler.
Birkaç senelik laptop'unuzun toz içinde boğuluyor olma ihtimali yüksektir.
Toz, laptopun iç havalandırmasına engel olup sıcaklığın artmasına neden olur ve bu da laptopta performansı düşürür. Laptop'ları temizlemek çok da zor bir iş değil. Tüm laptop'ların iç bölümüne alt kapağını açarak erişebilirsiniz.

Bunun için genellikle bir tornavida yardımıyla birkaç vidayı sökmeniz gerekir.
Bilgisayarınızın iç kısmına ulaştığınızda basınçlı hava ile tozu dışarıya atabilirsiniz. Böylecee laptop'unuza ilk günkü performansına yakın bir performans kazandırmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca laptopun ssıcak yaz günlerinde daha serin çalışması için bir laptop soğutucu da alabilirsiniz. Isınan bir laptopun işlemcisi hızını otomatik olarak düşürür. Tam performans için sürekli olarak serin çalışması gerekir.


İşletim sistemini değiştirin:

İşletim sistemleri zaman içinde yavaşlamalar olur ve hatta düzgün çalışmaz bir hale bile gelebilir. İşletim sisteminizi yeniden yüklemeyi düşünüyorsanız, onu değiştirmeyi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Windows Xp veya Windows Vista, 7 gibi eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, Windows 10'a geçmek iyi bir fikir olabilir

Daha fazla RAM Ekleyin:

Yeni işletim sistemleri, genellikle işlemci gücünün yetmemesi nedeniyle değil, ram (bellek) yetersizliği nedeniyle yavaşlarlar. Birçok laptop'un RAM'lerini değiştirmek için genellikle alt taraflarındaki bir iki vidayı sökmeniz ve ilgili kapağı çıkarmanız yeterli olur. Yükselteceğiniz RAM miktarının en az 8 Gb olmasını tavsiye ediyoruz.

SSD kullanın:

Birçok laptop, yavaş bir veri aktarım hızına sahip olan 5400RPM'lik sabit disklerle geliyor. Mekanik parçalara sahip olmayan SSD disklere yükselterek veri aktarım hızınızı katlamanız mümkün.
Bu da laptopun performasınız bir hayli artıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...