Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Günümüzde tuşlu cep telefon üretimi neredeyse durma noktasına geldi diyebiliriz. Tüm markalar yeni modellerini akıllı telefon adı altında dokunmatik ve geniş ekranlı olarak üretmeye başladı.

Pazar payı her geçen gün artan akıllı telefonlar herkes tarafından tercih edilir hale geldi. Bazıları dokunmatik ekranı için alıyor, bazıları internete girmek için, bazıları ise fotoğraf çekip, müzik dinlemek için kimisi de oyun oynamak için...

Giriş, orta ve üst seviye olarak sınıflandırılan akıllı telefonların işletim sistemi, işlemci, hafıza, kamera, ekran ve depolama alanı özellikleri marka ve modele göre sürekli değişiyor.

Özellikle ülkemizde elektronik eşya vergilerinin yüksek olması sebebiyle akıllı telefonlar yurt dışına göre biraz pahalı satılıyor. Fiyatlar pahalı olunca birçok kullanıcı için de öncelikli seçim kriteri olarak fiyat en başta geliyor. İşlemci, kamera, batarya, depolama gibi kriterlere pek dikkat edilmiyor. Taaki içerisine onlarca uygulama ve oyun kurulduktan sonra yavaşlamaya başlaması, beklenen performansı göstermemesi ile yanlış seçim yapıldığı anlaşılıyor..


Peki akıllı telefon almadan önce nelere dikkat edilmeli ?

1. Kullanım Amacı; Satın alacağınız akıllı telefonu daha çok hangi amaçla kullanacaksınız ? Yoğun telefon konuşmaları, internete girmek, oyun oynamak, fotoğraf çekmek ve iş amaçlı gibi konularda ihtiyaca uygun tercih yapılmalı. Tercihler öncesi önemli hatırlatma; akıllı telefonların günümüzdeki en büyük sorunu şarj sürelerinin kısa olması. Standart 2500 mAh bataryalar yoğun kullanımlarda günü tamamlamanıza yetmiyor. Bu kriteri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

2. Video İncelemeleri; Akıllı telefon tercihinden önce popüler teknoloji sitelerindeki detaylı video incemelerini izleyin ve almak istediğiniz ürün hakkında bilgi sahibi olun. Bu incelemelerde donanım ve yazılım hakkında geniş bilgilere yer veriliyor.

3. Donanım Seçimi; Akıllı telefon alırken seçim kriterlerinin başında fiyat yerine donanım özellikleri gelmeli. En önemli donanım kriterleri; işlemcisi, ram’i,  kamerası, ekran boyutu, batarya gücü ve depolama hafızası olmalı. Günlük telefon konuşmaları, mesajlaşma, facebook, mail ve birkaç küçük oyun gibi işler için giriş seviyesinde bir akıllı telefon tercih edebilirsiniz. Bunlara örnek olarak ülkemizde GSM operatörlerinin kendi markalarında ürettiği akıllı telefonlar olabilir. Instagram gibi platformlarda çok fazla fotoğraf paylaşıyorsanız kamera kalitesi yüksek olan akıllı telefonlar tercih edebilirsiniz. Örneğin 8 Mp’lik kameraya sahip akıllı telefon size uygun olabilir. İnternetin dışında büyük oyunları oynamak ve iş amaçlı kullanmak istiyorsanız donanım olarak güçlü telefonları tercih edebilirsiniz. Örneği Samsung Galaxy 9, Note 10 ve iPhone X gibi.

4. Karşılaştırma; İhtiyaçlarınızı ve kullanım amacınızı belirledikten sonra hemen bir marka ve modele yönelmeyin. Piyasada onlarca markanın akıllı telefonları bulunuyor ve birçoğu eş değer özelliklere sahip. Birçok alışveriş sitesi ürünler arasında karşılaştırma hizmeti vermekte. Bu sitelerde donanım ve fiyat karşılaştırması yaparak size en uygun akıllı telefonu seçebilirsiniz.

5. Kullanıcı Yorumları; Akıllı telefon almadan önce onu sadece inceleme ve test amaçlı kullanan kişilerinde dışında o cihazı satın almış ve sürekli kullanan kişilerin yorumlarını okuyun. Cihazın artıları ve eksileri konusunda bilgi sahibi olun. Bu yorumlar ve tartışmalar genel olarak forumlarda geniş yer bulmaktadır.

Mobil teknoloji günümüzde çok hızlı gelişiyor. Bugün aldığınız son teknoloji akıllı telefon daha ilk yılını doldurmadan oldukça geride kalabiliyor. Büyük markalar amiral modellerini neredeyse her yıl yeniliyor. Örneğin Apple iPhone modelini, Samsung Galaxy modelini her yıl güçlü donanımlarla yeniliyor. Artık akıllı telefonlar konuşma ve mesajlaşmanın yanında insanlara günlük yaşamında çok falza fayda sağlamakta. İhtyaçları belirlenmeden önce bilinçsizce alınan telefonlar kullanıcıya kısa süre içerisinde dert olabiliyor. Bu yüzden sadece akıllı telefonda değil, bilgisayar gibi tüm elektronik eşyalarda yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayın ve doğru seçim yaparak aldığınız ürünü keyifle kullanın..