Termal Macun Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Sürülür? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Termal Macun Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Sürülür?


termal-macun-nasil-surulur

Termal macun, yüksek ısı üreten elektronik elemanları ile bu cisimlerin soğuması için temas eden ve metal parça arasında ısı iletimini sağlayan macundur.

Bu ısınan parçaların soğuması için üzerine takılan metal parça ne kadar da pürüzsüz gibi görünse de aslında gözle görülmeyecek kadar küçük pürüzler, girinti ve çıkıntılar mevcuttur.

Örneğin bilgisayarlarda en çok ısınan iki donanımdan biri olan işlemci üzerine takılan metal blok ile islemci arasında çok küçük temassızlıklar olacaktır.

Bu temas etmeyen kısımlardan dolayı işlemcinin soğumasını yani işlemciye temas eden ve ısının metal bloğa geçmesini yavaşlatır ve işlemcinin termal macunsuz olana göre ısınmasına neden olur.

Termal Macun Hangi Donanımlarda Kullanılır

Bu macun bilgisayar parçalarından en çok ısınan işlemciye, ekran kartına ve anakart üzerinde bulunan kuzey köprüsüne yani chipset kısmına sürülür.

termal-macun

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun bilgisayar da işlemci soğutucusu takılmadan önce işlemci üzerine ince bir tabaka şekilde sürülür. Sonra işlemci soğutucusu takılır.

Macunun işlemciden taşmamasına dikkat edin, çünkü taşan macun anakarttaki işlemci pinlerinin takıldığı yeri tıkayabilir, bir sonraki termal macunu sürmek için eski macunun kaldırılmasını zorlaştırır...

Ayrıca kalın bir tabaka macun da işlemcinin ısınmasına neden olur. Çünkü işlemcinin metal kısmı ısıyı macundan daha hızlı şekilde metal bloka aktarır. (Macun sadece aradaki boşlukları kapatmak için sürülür.)
Dolayısıyla kalın bir macun tabakası işlemci ile metal blok temasını azalttığı için işlemcinin ısınmasına yol açar.

Termal macunların sürülme amacı sadece ısı iletimini artırmak içindir. İşlemci ile soğutu metal blok arasındaki boşlukları kapatmak için sürülür. Çok ince bir tabaka olarak sürmeye dikkat edin. Kredi kartı gibi ince be sert bir plastik veya kart ile rahatça ince bir tabaka olarak sürebilirsiniz.

En iyi termal macun markaları Cooler Master, Corsair, Zalman, Xigmatek'tir. Bu saydığım üç adet marka tavsiye edebileceğim bilgisayar soğutma ürünleri olarak en iyi kalitede ürünler üreten markalardır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...