Ram Bellek Nedir Ne İşe Yarar? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Ram Bellek Nedir Ne İşe Yarar?

ram-nedir

RAM:

İngilizce bir terim olup Random Access Memory demektir, Türkçe açılımı ise Rasgele Erişilebilir Bellek demektir. Bir bilgisayarda çalışan programlar ram üzerinde çalışır.

Bir uygulama açıldığında, uygulamanın verileri ram üzerine rasgele yerleştirilir. Dolayısıyla her veri arasında boşluklar olacaktır.
Birden fazla uygulama açıldığında ise ram bellek üzerinde kaplanan alan da artacaktır ve veriler düzensiz olarak rasgele yazıldığından sistemde takılmalara yol açabilir.
İşte ram üzerine rasgele olarak dağılan bu verileri ram üzerinde güzelce boş alanları veriler ile doldurup ram in de performansını hafif artıran RAM CLEANER (ram temizleyici) programlar vardır. Bu programlar tabi ki ram lerin hızını artırmaz, ama verileri düzenlediğinden , ram lerin performanslarını artırıcı etkileri vardır. Bir pc nin çalışabilmesi için muhakkak ram olması gerekir. Çünkü bir bilgisayarda çalışan tüm uygulamalar ram (bellek) ler üzerinde açılır.

Ram ler bir bilgisayarda verilerin geçici olarak depolandığı yerdir. Bilgisayarın kapatılması veya elektriğin kesilmesi ile bellek ler üzerindeki tüm veriler sıfırlanır. Dolayısıyla bir çalışma yaparken işimiz bittikten sonra o çalışmayı tüm verilerin kalıcı olarak saklanabildiği sabit diske kaydetmemiz gerekir.

Sabit disk üzerindeki bir veri işlemci tarafından çalıştırılarak ve ram üzerinde açılır.

Bir bilgisayarda ram miktarı ne kadar fazla ise açılabilecek uygulama, program da fazla olabilir. Ama ram lerin çok fazla olması bilgisayarı hızlandırmaz, zira hız daha çok işlemci hızına, ram hızına ve sabit disk hızına (hard disk) bağlıdır. Kullanıcıların en çok yanıldığı konulardan biri de ram dir.

Ne kadar fazla ram o kadar hız sanırlar ama öyle değildir. Çünkü ram lerin standart olarak bir çalışma hızı vardır. Bir bilgisayarın hızını, ram ını artırarak artıramazsınız. Tabi ki ram lerin hızı da bilgisayarın hızını etkiler ama PC hızı işlemci hızı ve hard disk hızına da bağlıdır.

Ram Çeşitleri:
  • sram (statik ram)dram ( dinamik ram)
  • edram (enhanced ram)
  • edo ram ( extended data output ram)
  • sg ram (senkronize grafik ram)
  • sd ram (senkronize dinamik ram)
  • ddr sd ram (double data rate synchronous dynamic ram)    gibi ram çeşitleri vardır.
DDR Sd Ram ler artık sedece DDR ram diye anılıyor...

Günümüzde kullanılan ram türleri DDR, DDR2, DDR3  DDR4 Ram lerdir. Üretim olarak ise DDR ve DDR2 üretimi durmuş, DDR3 ve DDR4 Ram lerin üretimi devam etmektedir.

Artık DDR ve DDR2 ram ler de yavaş yavaş piyasadan çekiliyor , nedeni ise DDR3 ve özellikle DDR4 ram türlerinin çok daha yüsek hızlarda veri transferi gerçekleştirebilmesidir.

Ram alırken sadece anakartın desteklediği türe ve hıza göre alınır. Genellikle diğer donanımlara bakmaya gerek yoktur ama nadiren de olsa bazı işlemciler sorun verebiliyor. AMD nin bazı DDR4 anakartları da bazı RAM modellerinde sorunlar çıkarabildiği için AMD DDR4 anakartlarından alacaksanız; alacağınız anakartın üretici sayfasından destek kısmına bakıp hangi marka ve model ramleri desteklediğine bakıp ona göre DDR4 Ram almalısınız.

Laptop için ayrı ram ler, masaüstü pc ler için ayrı ram ler üretilir. Laptop ram ını masaüstü pc de anakarta takamazsınız.

Bir bilgisayarda açılan program verileri ram üzerinde açılır. Birden fazla program açmak ram üzerine yazılan bilgilerin artmasına ve ram üzerinde yer kalmadığında sistemin donmasına neden olacaktır. Dolayısıyla bir bilgisayarda ram miktarı sizin genel olarak açtığınız program oyun vb. uygulamaların sayısı fazla ise sizin de sisteminize yüksek boyutlu ram ler takmanız gerekir. Yeni nesil anakartlar üzerinde en az iki tane ram slotu bulunur ve bunların biri boş ise sisteminize ram eklemesi yapabilirsiniz...

Çok yüksek hızlarda çalışabilen ram ler vardır. (DDR4 3000 Mhz, DDR4 4000 Mhz) Böyle yüksek hızlarda çalışan ram ler daha fazla ısınacağı için firmalar bu ram lerin etrafını alüminyum metal bir parça ile sarar.  Hatta bazıları bu alüminyum parçalara hava üflemesi için fan bile takar.

Bir den fazla ağır programı  aynı anda açmıyorsanız sacede basit uygulamalar ve bazı oyunları oynuyorsanız 4 GB ram sizin için yeterli olur. Ama 3D grafik programları ile 3D oyunlar oynuyorsanız sisteminizde en az  8GB ram olması gerekir. Tavsiyem ise imkanınız varsa 16GB ram kullanmanız.

Ram alırken anakartın desteklediği ram türüne ve hızına dikkat etmek gerekir.
Örneğin anakartınız ddr1333 mhz. 1600 mhz. ve 1866 mhz gibi hızlarda ram destekliyor ise bu hızların birine sahip bir ram almanız gerekir. Daha yüksek hızda bir ram alırsanız (ör:2133 mhz.) anakartınız o ram ı en razla 1866 mhz hızda çalıştırabilir.

Sisteminizde bir adet ddr3 1600 mhz ram var ve anakartınız1600 mhz ram destekliyor ise;
siz bir adet ddr3 1333 mhz ram alıp takarsanız, anakartınız 1600 mhz hızı desteklemesine rağmen, kendisi otomatik olarak ram hızlarını düşük olana göre ayarlar. Yani sistemdeki ramlerin maksimum hızı 1333 mhz olacaktır. Bu da ram miktarı artmasına ramğen, sistem ram frekansının düşmesi demektir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...