Monitör Nedir, Ne İşe Yarar? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Monitör Nedir, Ne İşe Yarar?

bilgisayar-monitor-alirken nelere-dikkat-edilmelidir-donanimustasi.com

Monitör: Bilgisayarda yapılan tüm işlemleri ve bu işlemlerin sonuçlarının görebildiği ekrandır diyebiliriz. Aslında bilgisayarda değil, birçok teknolojik cihazda monitör kullanılmaktadır.

Monitörlerde gördüğümüz görüntü, milyonlarca noktanın her birinin teker teker renklenmesi sonucu oluşur.
Bir monitörün kalitesini belirleyen en önemli unsur ekranındaki noktaların sayısı yani çözünürlüğüdür. Ekran çözünürlükleri  1024x768 , 1360x768 , 1920x1080, 2560x1440 piksel vb şeklinde olur. Bir monitörde çözünürlük arttıkça nokta sayısı, dolayısıyla netlik artar.

Bir monitörde noktalar arasındaki uzaklık arttıkça noktaların sayısı az olur, ama noktalar arası uzaklık az olursa yani hepsi birbirine çok yakın olursa görüntü daha net olur. Dolayısıyla monitör alacak olursak çözünürlüğü yüksek bir monitör almalıyız.

Monitörlerdeki noktaların çokluğu ve her birinin ışık verme ve kararma süresi (GTG, Grey to Grey) ne kadar hızlı olursa görüntü o kadar akıcı ve net olur, görüntüde kopmalar olmaz. Bu da bir monitörün tepkime süresinin ne kadar kısa olursa görüntünün o kadar akıcı olması anlamına geliyor. En iyi monitörlerin tepki süresi 1 ms. dir.

 Led ve Lcd Farkı Nedir

Monitörler 17", 18" , 19" 20" vb. çözünürlüklerde olur. Monitör çözünürlüğü arttıkça ekrandaki nokta sayısı da arttığından HD Film, oyun, 3D grafik programları vb uygulamalarda monitöre görüntüyü aktaran donanım olan ekran kartına çok iş düşer. Çünüzürlüğü yüksek bir monitör alıp zayıf bir ekran kartı alacak olsanız, görüntüde takılmalar olabilir.

Bir bilgisayarda  güçlü bir donanımın performansı, zayıf bir donanım yüzünden düşer. Buna donanım dilinde darboğaz deriz. Bir sistemin performasını düşüren yani darboğaz yapan donanımın diğer donanımların performansını düşürmemesi için değiştirilmesi uygun olur. Bu da yüksek çözünürlüklü bir monitör ve zayıf bir ekran kartı alacaksanız monitörden yeteri kadar performans alamayacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla bir sistemde tüm bileşenlerin performansının diğer bileşenleri etkilemeyecek kadar olması gerekir.

Monitör alacaksanız HDMİ veya Display Porta sahip bir monitör almanız iyi olur. Vga veya Dvi görüntü arayüzü kullanan monitörlerde kalite kaybı, gecikme, görüntü yırtılmaları vb. sorunlar, daha hızlı ve yüksek çözünürlükte görüntü aktarabilen Hdmi ve DP portuna göre daha fazladır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...