Seo Dostu Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Seo Dostu Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır?

basarili-blog-yazisi-yazmak

Merhaba arkadaşlar seo dostu ve başarılı bir blog yazısının özellikleri, kaliteli blog yazını nasıl yazılır, yazılan içeriklerin ziyaretçileri sitenizde tutabilmesi için ve sitenizin kalitesini artıracak bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bunları uygulamanız sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve bunların sitenizde geçirdiği süreyi artırmanıza yardımcı olacaktır.

-Kaliteli Bir Başlık Seçmek

Güzel bir yazı başlığı seçmek okuyucunun dikkatini çekecektir. Öncelikle başlığın kısa ve öz olmasına dikkat edin. Yazının niçin yazıldığını tam anlamıyla anlatabilen bir yazı başlığı seçmeniz gerekir ki Google'dan gelen zirayetçi sitenizde kalsın. Yanlış başlık seçimi ilk 5 saniye içinde ziyaretçiyi kaybetmenize neden olacaktır! Başlığı seçerken varsa rakipleriniz Google'dan yazdığınız konu ile ilgili arama yapıp; Google'da çıkan sonuçlar sayfasının en alt kısmında benzer arama başlıklarını da inceleyip ona göre bir başlık seçmeniz Google'dan gelen ziyaretçi sayınızı artıracaktır.

basarili-blog-yazisi-yazmak-donanimustasi.com

-Kaliteli ve Özgün İçerik

Kullanıcıları sitede tutan en önemli etkenlerden biri de kaliteli bir içeriktir. İlgi alanınız olan bir konuda yazmanız sizi daha fazla motive edecektir. Bu da sizi yazmaya teşviktedecektir. Sitenizde misafirlere sunduğunuz bilgilerin içeriği, yazım ve imla kurallarına uyması, ilgi çekici olması, güncel olması ve en önemlisi özgün olması gerekir ki; kullanıcılar yazınızdaki ilk cümleleri okuyunca devamını da okusun.

Sitenizdeki kategorilerin birden fazla kitlelere hitap etmesi de ziyaretçi sayınızı artıracaktır. Yazının kesinlikle özgün olması gerekir, bu da sitenizin ve yazılarınızın Google'da ön sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Spam ve kalitesiz bir içeriği Google'da zaten ön sıralara çıkaramazsınız. Spam yazılar ile geçici olarak bile ilk sıralara çıksanız bile, Google sistemi kısa süre sonra sitenizi gerilere atacaktır. Ayrıca sayfalarınızda sitenize ait benzer bir yazının linkini paragraflar arasına serpiştirmeniz ziyaretçinin ilgisini çekebilir. Bu da daha fazla tıklanma ve gelir demektir.

Yazınızı paragraflara ayırın ve paragraflar arasına paragraf içeriği ile ilgili uygun görseller kullanmanız ziyaretçinizin size zaman ayırması demektir. Ardı ardına yazılan cümleler makalenin görünümünü çirkinleştirdiği gibi çok uzun gibi görünür, bu da ziyaretçiyi sıkabilir ve sayfayı hemen terketme ihtimalini artırır.

kaliteli-blog-yazisi-yazmak-için-ipuclari

-Siteniz İçin Sade Bir Tasarım Seçmek

Siteniz için kullandığınız temada güzel, sade ve gözü yormayan  uyumlu renkler seçmeniz; sayfa açılış hızını düşüreceği için kullanıcılar sitenizden hemen çıkmayacaktır. İnsanlar çok sabırsızdır. 5-6 saniyeden uzun sürede açılmayan sayfalar ziyaretçi tarafından terk edilir. Bu da Google'un gözünde kötü imaj bırakacaktır. Ziyaretçilerin 1 dakikadan fazla kaldığı sayfalar Google'un gözünde siteniz için olumlu puan demektir.

Site içerisinde reklam yerleşimlerini uygun yerlere yapın ve ziraretçiyi fazla reklama boğmayın. Ayrıca açılır pencerede çıkan reklamlar da ziyaretçileri sıkar ve sitenizden hemen ayrılmalarına sebep olur. Reklamların yerleşimleri, site içeriğini ve yazı içeriğini geri planda bırakmamalıdır ki ziyaretçiniz sitenizde zaman geçirsin.

-Eleştirilerde Tarafsız olmak

Çeşitli ürün incelemeleri (cep telefonu, giyim, otomobil, elektronik ürünler vb.) yaptığınız bir yazınızda objektif olmalısınız. İncelemede amacınız sadece o ürünü övmek veya eleştirmek olmamalıdır. Marka taraftarlığı yapmamanız yazınızın ziyaretçilerin gözündeki değerini artıracaktır. Ürünün olumlu ve olumsuz tüm özelliklerini yorumlamanız ve hatta benzer ürünler ile karşılaştırmanız yazınızın kalitesini artıran detaylardır. Yazınızda ürünleri en iyi şekilde anlatan görseller kullanmanız da ziyaretçilerin sitenizde kalmasını sağlayan detaylardandır.

-Seo Dostu Yazılar Yazın

Yazılarınızı yazarken etkileyici, kullanıcının tam istediğini sunmayı amaçlayın. Yazı içerisinde kategorilendirme, altı başlık vb. yöntemleri kullanmanız içeriğin daha düzenli olmasını sağlayacaktır.

Başarılı ve kaliteli blog yazısı yazmak için gerekebilecek çeşitli ipuçları vermeye çalıştım. Umarım bunların sizlere faydası olur. Başarılı olmak için araştırmaktan, öğrenmekten ve okumaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Kendinize iyi bakın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...