İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

bilgisayar-islemcisi-neye-yarar

Merhabalar, bu konuda işlemci üreticilerinden biraz bahsedip, Amd İşlemcilerin İntel İşlemcilere Göre Avantajları Nelerdir, işlemci alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında bilgiler vereceğim...

Bilgisayar için olan işlemcilerin piyasasında tanınan iki üretici vardır. Biri İNTEL diğeri ise AMD'dir.
how-to-work-pc-processors

Birkaç yıl önce İntel daha güçlü ve pahalı işlemciler üretirken, Amd ise daha ucuz ve intel işlemcilere göre çok daha uygun fiyata işlemciler üretiyordu.

Ama son 2-3 yıldır Amd firması, işlemci teknolojisinde intel firmasını geride bırakmış ve Ryzen Serisi işlemciler sayesinde şu aylarda tüm zamanların satış rekorlarını kırıyor.

amd-ryzen--islemci

Amd işlemcileri, hem teknoloji, hem çekirdek sayısı hem de performansı İntel işlemcileri geçiyor ve aynı zamanda İntel işlemcilere göre daha uygun fiyatlı piyasada bulunuyor.

Amd işlemciler hız aşırmaya daha uygun üretilirler ve uygun soğutucu ile yeterince hızlandırıldığında intel işlemcilerini geçebilmektedir. Dolayısıyla overclock ile ilgili bilginiz var ise ve bütçeniz çok iyi değilse bence kesinlikle Amd Ryzen İşlemci alın ve biraz da hızını artırıp öyle kullanın.

- Öncelikle alacağınız işlemcinin anakart işlemci söketi yapısına uygun olması gerekir.
Örneğin bir 1151 pinli intel işlemci alacaksanız, anakartınızın da 1151 pinli bir işlemci söketine sahip olması gerekir.
(Not: Eski nesil 1151 pinli intel işlemciler ile yeni nesil 1151 pinli anakartlar ile uyumlu değildir.)

- Alacağınız işlemcinin en az 4 çekirdekli bir işlemci olmasına dikkat edin. Pubg, Zula, Cs:Go, Call of Duty Fifa vb. Yeni nesil oyunların hepsi artık daha iyi grafiklere sahip olduğu için daha en az 4 çekirdekli bir işlemci ile akıcı bir oyun deneyimi sağlayabilirsiniz. Çekirdek sayısı arttıkça oyun, grafik programları vb. ağır uygulamalar daha hızlı açılır.

- Alacağınız işlemcinin  hızına dikkat edin. Çok çekirdekli bir işlemcinin tek çekirdeğinin çıktığı maksimum hız ne yüksek ise sizin için o kadar iyidir. Zira hâlâ eski nesil oyun motoru kullanan bazı oyunlar vardır ve bu oyunlar için tek çekirdeğin çıktığı maksimum hız daha önemlidir. Ör:Cs:Go.

- İşlemcinin önbelleğinin yüksek olmasına dikkat edin. İşlemcideki yüksek önbellek, bilgisayarda daha önce açılan uygulamaları hafızasında tutabileceği için, programı açarken zamandan kayıp çok az olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...