İnverter Nedir, Ne İşe Yarar? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

İnverter Nedir, Ne İşe Yarar?

inverter-nedir

İnverter:

Kelime olarak frekans çevirici veya evirici anlamına gelir. İnvertör, doğru akımı(DC) dalgalı akıma (AC) çeviren elektronik devreden oluşan cihazdır. İnverter genellikle yenilenebilir enerji sistemleri olan güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi sistemlerinde kullanılır. İnverterler bu sistemlerde üretilen ve akülerde depolanan 12, 24, 48 Vdc enerjiyi  220 Vac çevirirler.
İnverter içerisinde çokça elektrik devre elemanı olduğundan gelen enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüştüğü için alınan enerji kadar enerji veremezler.

modifiye-sinüs-dalgası


Yaklaşık %85-93 civarlarında bir verimliliği sahiptirler. Örneğin %90 verimlilikte bir inverter aküden 100 watt güç aldığında çıkış kısmından 90 watt güç verir ve 10 watt inverterde (Devre elamanlarının iç direnci ve soğutma fanı için güç harcanır.) kullanılıp ısı enerjisine dönüşmüş olur. Dolayısıyla daha yüksek güç tüketimlerinde inverter içinde ısıya dönüşen enerji de artacağından yüksek güç tüketimli cihazla için kullanılacağı zaman inverterin önünde ve arkasında açık alan olması ve interterin fanının sürekli serin havayı alıp inverterin serin çalışmasını sağlamalıdır. Aksi taktirde inverter çok ısınıp yanabilir! Bu da tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Onun için çok dikkatli olunmalıdır.

Her inverterin verebildiği devamlı güç ve maksimum güç değeri vardır. Örneğin bir inverterin sabit verebildiği güç 600 watt ve anlık maksimum verebildiği güç 1000 watt olabilir.


İnverter Çeşitleri

İnverterler verdiği elektriğe göre tam sinüs ve kare sinüs (diğer adı modifiye sinüs) olmak üzere iki çeşit inverter vardır.

Tam sinüs inverterler, içinde bobin ve dönen motor olup sürekli değişken dalga isteyen ve ilk çalıştırmada yüksek akım çeken buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi, elektrikli süpürge vb. tüm motorlu cihazlar için kullanıma uygundur.

Modifiye sinüs inverterler, lamba, tv, laptop şarjı, tlf şarj vb. basit elektronik cihazların kullanımına uygundur.

İnverter Kablo Montajı?

İnterverlere artı (+) ve eksi (-) olmak üzere iki adet kablo ile güç girişi vardır. Güç çıkışı kısmında ise 220 volt priz çıkışı bulunur.

12Vdc veya 24Vdc aküden invertere giden kabloların kısa ve kalın olması, her bir 220V kanalı için kullanılan kablo ise normal kalınlıkta (1 mm çapında) olması enerji verimliliğini daha da artıracaktır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse 1000 watt enerji kullanılan bir interterde 220Vac kablodan yaklaşık 4,54 Amperlik bir akım geçer.12Vdc kablodan ise 83,3 Amperlik bir akım geçer.Görüldüğü gibi 12Volt kablodan daha fazla akım geçiyor. Dolayısıyla 12Volt için kullanılan kablonun direncinin az olması ve az ısınması için yarıçapının fazla, uzunluğunun ise az olması gerekir.

Tavsiyem akü ile inverter arasındaki kablonun uzunluğunun 50 cm. den fazla olmamasıdır.

İnverterler hakkında diyeceklerim bu kadar. Sorularınız için aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...