Bitcoin Nedir? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Bitcoin Nedir?

bitcoin-nedir
  
Bitcoin kelimesini son günlerde internette, televizyonda haberlerde sıkça duymaya başlamışsınızdır. Peki nedir bu bitcoin  nereden ve nasıl alınır.
 Bitcoin, ilk kez 2009 yılı Ocak ayında ve rivayetlere göre Satoshi Nakamoto adında biri tarafından çeşitli matematiksel hesaplamalar ve şifreler ile oluşturulan bir sanal para türüdür diyebiliriz. Yani gerçek para ile alınan bir sanal para birimidir. Elle tutulan fiziksel bir para değildir. Bitcoine olan ilginin son zamanlarda artması bitcoinin değerinin kısa sürede artmasını sağlamıştır.

Bitcoin Bir Yatırım Aracı Mıdır?

bitcoin-nedir-nasil-alinir

     Herkesin aklındaki soru, bitcoinin bir yatırım aracı olup olmadığıdır. Bitcoin hiçbir devletin, bankanın veya kuruluşun kontrolünde değildir. Dolayısıyla %100 güvenli bir yatırım aracı olduğunu söylemek doğru değildir. Çünkü hiç kimsenin garantisinde değil ve resmi otoritelerce de kabul edilmemektedir. Lakin tüm dünyadan kullanıcıların yoğun talebi olması sebebiyle artık yatırım aracı olmaya başlamıştır. Zira bitcoinin değeri son zamanlarda kat be kat artmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır - Satılır?

bitcoin-nasil-alinir

     Bitcoin, bitcoin borsaları aracılığıyla alınıp satılabiliyor. Ülkemizde ve yabancı ülkelerde birçok bitcoin borsası vardır. Bitcoin borsalarında bitcoin alışta veya satışta işlem ücreti alınmaktadır. İşlem ücretleri değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla bitcoin alışverişine başlamadan önce işlem yapmayı düşündüğünüz borsanın işlem başına ücreti ve en önemlisi güvenirliğini kesinlikle araştırmanız tavsiye edilir. Çünkü birçok sahte borsada güvenlik zaafiyeti nedeniyle bitcoinleriniz kaybolabilmektedir.

    Ayrıca bitcoin fiyatı borsadan borsaya da değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla bitcoin almak için en iyi borsayı araştırıp öğrenmek gerekir. Böylece bitcoin alışverişlerinden daha kârlı çıkabilirsiniz.
    Yerli bircoin borsaları olarak, btcturk.com, koinim.com, paribu.com vardır. Yabancı çok fazla sayıda bitcoin borsası vardır. poloniex.com, binance.com, coinbase.com örnek varilebilir. İstediğiniz bir bitcoin borsasına üye olup bitcoin alış - satışına başlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...