Pci Express 2.0 Anakarta, Pci Express 3.0 Ekran Kartı Takılır Mı? - Donanım Haber, Bilgisayar, Windows Sorunları ve Çözümleri, Teknoloji Haberleri

YENİ

.
.

Pci Express 2.0 Anakarta, Pci Express 3.0 Ekran Kartı Takılır Mı?

anakarta-ekran-karti-uyumu

PCİ 2.0 Anakarta Pci 3.0 ekran kartı takmak? Anakart-Ekran Kartı Uyumluluğu

Pci express 2.0 anakarta Pci express 3.0 veri arayüzü kullanan bir ekran kartı takılabilir mi?
Evet sorunsuz bir şekilde takılabilir. Bilgisayar anakartınızda aşağıdaki resimdeki gibi görünen ekran kartı yuvası var ise sorunsuz takabilirsiniz. (Sayfanın en alt kısmındaki uyarıya dikkat ediniz!)

Çünkü anakartın veri arayüzü pci express tir. Yani herhangi bir uyumsuzluk sorunu olmaz. Öte yandan performans kaybı dahi olmaz diyebiliriz.

Yani anakartınızın ekran kartı yuvası pci express 3.0 olmasa bile herhangi bir pci express 3.0 veri arayüzü kullanan bir ekran kartı taktığınızda maksimum %1-2 civarında bir performans kaybınız olur..

anakart-ekran-karti-sorunu

Onun için pci 2.0 anakartınıza; pci 3.0 veri arayüzü kullanan bir ekran kartı alıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz...

Yalnız alacağınız ekran kartının maksimum güç tüketimine dikkat edin.

Sisteminizde bulunan power supply (psu) nun verdiği güç yeni aldığınız ekran kartına yetmez ise ekran kartınızdan maksimum performans alamazsınız!

Hatta psu zayıf ise ekran kartı istediği gücü zorla çekmeye çalışır ve psu da buna güç yettiremediği için ısınıp yanabilir!

Not: Bazı güçlü ekran kartlarında ekstradan güç girişi vardır. Powerinizde pci güç kablosu (yani ekran kartı için harici güç kablosu) yok ise ve ekran kartınızın harici güç girişi var ise bilgisayar monitöründen görüntü alamazsınız!

ekran-karti-pci-kablo-guc-kablosu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...